Co 10. Polak twierdzi, że zetknął się osobiście z sytuacją, w której sztuczna inteligencja odebrała komuś pracę. Najnowsze dane
Polacy są mocno podzieleni, jeśli chodzi o podejście do sztucznej inteligencji – nieco ponad ¼ badanych przez polski ClickMeeting jest zdania, że rozwój tej technologii to zagrożenie dla pracowników, ale prawie taki sam odsetek uważa go za szansę. Zdaniem 70 proc. respondentów szkolenia z technologii AI powinny być powszechne w szkołach, na uczelniach i w firmach, a blisko ⅕ badanych byłaby gotowa zapłacić za udział w eksperckim kursie online lub webinarze na ten temat. Co 4. ankietowany przyznaje, że nie potrafi ocenić poziomu swoich umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Najwyższy odsetek badanych – 29 proc. – ocenia je jako raczej dobre.
2025-05-07, 10:20

Już 34 proc. dorosłych Polaków korzysta ze sztucznej inteligencji do wyszukiwania informacji, jak wynika z najnowszego badania platformy ClickMeeting, lidera polskiego rynku webinarów i spotkań online. Drugim najczęściej wskazywanym zastosowaniem jest generowanie tekstu (21 proc. badanych), trzecim – analiza danych (13 proc.), a czwartym – generowanie obrazów i prezentacji (10 proc.). Pojedyncze osoby wskazują zastosowania takie jak tłumaczenie tekstu, wsparcie w zarządzaniu domowym budżetem, pomoc w gotowaniu czy nawet pisanie wierszy. Aż 48 proc. respondentów deklaruje, że na co dzień nie korzysta z technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję. 

2,5 proc. badanych twierdzi, że sztuczna inteligencja zabrała im pracę

Zdaniem 27 proc. ankietowanych rozwój technologii sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla pracowników w Polsce. Co 10. badana osoba deklaruje, że zetknęła się osobiście z sytuacją, w której sztuczna inteligencja pozbawiła kogoś pracy – 2,5 proc. deklaruje, że dotyczyło to ich samych, w przypadku 5 proc. – ich bliskich lub znajomych, a w 3 proc. – kogoś ze współpracowników. Blisko ⅕ respondentów słyszała o takim przypadku, choć nie spotkała się z nim osobiście, a 56 proc. nie zna takich sytuacji.  Odpowiedzi na to pytanie nie było w stanie udzielić 16,5 proc. badanych.

Z kolei co 4. badany uważa, że rozwój sztucznej inteligencji to dla polskich pracowników szansa. Nieco ponad ⅓ respondentów podchodzi do tego tematu neutralnie – ich zdaniem nie jest to ani szansa, ani zagrożenie, a 14 proc. nie ma zdania na ten temat. 

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w pracy daje realną możliwość zwiększenia efektywności i odciążenia pracowników w realizacji rutynowych zadań. Już 43 proc. uczestników i uczestniczek naszego badania pozytywnie ocenia narzędzia, które wspierają wykonywanie obowiązków zawodowych i automatyzację. Jednak, co ciekawe, 50 proc. osób deklaruje obojętność wobec takich rozwiązań. To sygnał, że wielu pracowników może jeszcze nie dostrzegać pełnego potencjału technologii AI – mówi Martyna Grzegorczyk, Marketing Manager z ClickMeeting Odpowiednio wdrożona automatyzacja pozwala skoncentrować się na bardziej kreatywnych aspektach pracy i czynnościach o strategicznym znaczeniu. Dzięki temu realne staje się skrócenie czasu pracy i poprawa dobrostanu pracowników. Bez wątpienia warto więc inwestować w edukację w tej dziedzinie, aby wykorzystywać potencjał technologii.

Co 4. respondent nie umie ocenić swoich umiejętności w zakresie używania AI

Zdaniem 70 proc. respondentów, szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji powinny być w Polsce powszechne, np. w szkołach, na studiach czy w firmach (co ciekawe, aż 23 proc. nie ma zdania na ten temat). Za udział w eksperckim kursie online lub webinarze na temat sztucznej inteligencji byłoby gotowych zapłacić 17 proc. badanych, a 37,5 proc. chętnie wzięłoby w nim udział, gdyby za dostęp zapłacił ktoś inny, np. pracodawca albo uczelnia. Jednak 27 proc. nie byłoby w ogóle zainteresowanych uczestnictwem, a 18 proc. nie umie odpowiedzieć na to pytanie. 

Co 4. badany przyznaje, że nie potrafi ocenić poziomu swoich umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Najwyższy odsetek ankietowanych ocenia je jako raczej dobre (29 proc.), a 6 proc. jako bardzo dobre. Za złe lub bardzo złe uważa je w sumie 16 proc. badanych. Respondenci, pytani o to, który kraj na świecie stoi obecnie najwyżej pod względem rozwoju sztucznej inteligencji i kwalifikacji ekspertów z tej dziedziny, najczęściej wskazują USA (15 proc. odpowiedzi) oraz Chiny (13 proc.). Zdecydowana większość (68 proc.) nie potrafi jednak wskazać odpowiedzi. 

Metodologia badania

Badanie przeprowadzono w kwietniu 2025 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku powyżej 18 lat. 

KONTAKT / AUTOR
Anna Czajka-Kalinowska
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.